1.10 - svetovni dan cerebralne paralize

          Pozdravljeni! Trenutno na pol bolna pišem to objavo z naslovom "1.10. - svetovni dan cerebralne paralize, a vem, da sem Vam obljubila, da bom ta teden nadaljevala z objavo z naslovom "Poezija - "prijateljica", h kateri se zatečem, ko potrebujem navdih - drugi del. Kot lahko sklepate po naslovu, smo pred kratkim obeležili svetovni dan cerebralne paralize, katero imam tudi jaz že od ranega otroštva, zato bo objava, ki sem jo mislila nadaljevati ta teden, prestavljena na naslednji teden. Zato se Vam iskreno opravičujem.

         
         V tej objavi boste lahko malce bolj podrobno spoznali to "bolezen" in kako se ljudje, ki jo imajo počutijo in spopadajo z njo. Če ste zdajle slučajno na postelji ali pa sedite pred svojo pisalno mizo za računalnikom, Vam priporočam, da se lepo zleknete nazaj in uživate ob branju, saj obstaja možnost, da bo ta objava kar dolga :-)
Pa začnimo.

          KAJ JE SPLOH CEREBRALNA PARALIZA?


          Cerebralna paraliza je "bolezen", ki lahko nastane med nosečnostjo matere, ki otroka nosi ali pa malce po porodu, zaradi krvavitev v možganih. Posledice so lahko različne, odvisno od tega, koliko časa otrok nima dostopa do kisika ali pa od tega, kako močne so krvavitve. Otrok lahko ima zaradi krvavitev težave pri dihanju (zaradi prezgodnjega rojstva), težave pri koordinaciji in ročnih spretnostih ter težave pri hoji ali govorjenju. 

          Cerebralna paraliza NI bolezen, zato sem jo tudi navedla pod narekovaji. Izraz označuje široko skupino nepopravljivih okvar možganov.

          KDAJ NASTANE TA OKVARA IN KAJ SO ZNAČILNE MOTNJE?


          Okvara nastane še preden se možgani funkcionalno usposobijo in dokončno razvijejo. Navadno je prizadeto področje eno tistih, ki je namenjeno nadzoru delovanja mišic in izvajanju določenih gibov telesa, zato so za cerebralno paralizo - drugače imenovano tudi možgansko paralizo, v osnovi značilne motnje v gibanju in drži telesa, osnovnim simptomom in znakom pa se lahko pridružujejo tudi motnje govora, učne težave, senzibilitivnost (občutljivost) ali zaostajanje v duševnem razvoju.  


          KAKO SE S TO "BOLEZNIJO" SOOČAJO LJUDJE; KI JO IMAJO?


          Mnogi ljudje, (vključno z mano) ki jih poznam, in imajo to "bolezen", se z dneva v dan borijo z raznimi izzivi in preprekami, ki jih morajo premagati v svojem vsakodnevnem življenju. Mislim, da govorim v imenu vseh, ki se soočajo s to "boleznijo", ko rečem, da so to ljudje, ki imajo zelo dobro razvit občutek za dobro počutje drugih ljudi, ki so okoli njih, smisel za pozitivno razmišljanje in dober talent na različnih področjih, ki jih lahko opravljajo. Želim si, da bi več ljudi to cenilo in se bi v tem trenutku rada zahvalila vsem, ki me sprejemate takšno kot sem z vsemi mojimi dobrimi in slabimi lastnostmi.


          Ob koncu te objave Vam sporočam: Hvala Vam iz vsega srca, da berete moj blog in mi omogočate, da lahko nadaljujem pisanje. Na spletu sem opazila veliko pozitivnih komentarjev in spoznala, da je na svetu zelo veliko ljudi, ki so lahko prijazni do ljudi, ki so na prvi pogled "drugačni" od njih.

          Lepo Vas pozdravlja ustvarjalka tega bloga, Misli iz dnevne sobe, Tamara Belec :-) 




Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Istanbul, Turčija, prihajam!

Dejan Marinčič – podjetnik, ki mi je spremenil pogled na življenje

Četrti teden v Turčiji: Minil je že en mesec! (10. 2. - 16. 2. 2025)